26th Senatorial District Student of the Month Awards

Each month, all of the schools within a designated school district get to pick a Student of the Month for the 26th Senatorial District. I do not pick the student; the principal, teachers and administrators of the school collectively pick the worthy pupil. Student-of-the-Month-October-UD_CROP
The 26th Senatorial District Student of the Month was started in March 2015. Below is a list of each month and which school district is designated for that month.

MONTH SCHOOL DISTRICT  
February 2017 William Penn School District
January 2017 Tredyffrin/Easttown School District & Great Valley School District
December 2016 Rose Tree Media School District
November 2016 Wallingford Swarthmore School District
October 2016 Upper Darby School District
September 2016 Ridley School District
 May 2016 Marple Newtown School District
 April 2016 Springfield School District
March 2016  Interboro School District
February 2016 William Penn School District
January 2016 Tredyffrin/Easttown & Great Valley School Districts
December 2015 Rose Tree Media School District
November 2015 Wallingford Swarthmore School District
October 2015 Upper Darby School District
September 2015 Ridley School District
May 2015 Marple Newtown School District
April 2015 Springfield School District
March 2015 Interboro School District

 

February, 2017, William Penn School District January, 2017, Tredyffrin/Easttown School District & Great Valley School District
 Cypress Ninth Grade Academy: Fatima Fofanah
Penn Wood High School: Larry Granger
East Lansdowne Elementary School: Rabia Saikhu
Aldan Elementary School: Thomas David Ohrt
Beaumont Elementary School: Elizabeth King
Devon Elementary School: Legacy Brooks
Conestoga High School: Michael DuTot
Great Valley High School: Kevin Babb
December, 2016, Rose Tree Media School District November, 2016, Wallingford Swarthmore School District
 Penncrest High School: Amy McGroarty
Springton Lake Middle School: Spencer Schwartz
Strath Haven Middle School: Jane Schmucki
Strath Haven High School: Max Carp
October 2016 – Upper Darby School District September 2016 – Ridley School District
Upper Darby High School- Ishaan Bhatt
Drexel Hill Middle School- Anastasia Master
Beverly Hills Middle School- Taherin Chowdhury
Westbrook Park Elementary- Alina Thomas
Walter M. Senkow Elementary- Lylah Hoque
Stonehurst Hills Eleementary- Khylia Williams
Primos Elementary- Ethan Galbraith
Hillcrest Elementary- Julianna Edwards
Highland Park Elementary- Marvin Dwarka
Garrettford Elementary- Joseph Coll
Charles Kelly Elementary- Jourdan Markel Cornish
Bywood Elementary- Jhon Tito
Aronimink Elementary- Daniel Harrison
Kindergarten Center- Mark Krikourian
Ridley High School: Brian Fetler
Ridley Middle School: McKenna Daley
Leedom Elementary School: Molly Schmit
Amosland Elementary: Sydney Dean
Edgewood Elementary: Ryan McCann
Grace Park Elementary: Madison Fraim
Lakeview Elementary: Aidan Headly
May 2016 – Marple Newtown School District April 2016 – Springfield School District
  • Marple Newtwon High School – Richard Collings
  • Paxon Hollow Middle School – Robert Reilly
  • Culbertson Elementary School – Liam Coyle
  • Loomis Elementary School – Ivan Byja
  • Russell Elementary School – Noelle Lehrman
  • Worrall Elementary School – Casey Broomall
  • Springfield High School – Yana Ilieva
  • E.T. Richardson Middle School – Kera Jones
  • Sabold Elementary School – Jessie Jiang
  • Scenic Hill Elementary School – Gavyn McBride
March 2016 – Interboro School District  February 2016 – Rose Tree Media School District
  • Interboro High School – Taylor Moralis, Emoni Walker,
    Haley Bachman, Victoria Coffin, and Ashley Chapis
  • Glenolden School – Johnny Paul Patrick
  • Prospect Park School – Joseph Mack
  • Tinicum School – Melyssa Boyer-Fernandez
  • Kindergarten Center – Dominic Lupi
  • Penncrest High School – Daniel Roseberger
  • Springton Lake Middle School – Matej Sekuhic
  • Media Elementary School: No Nominations
January 2016: William Penn School District  November 2015: Wallingford-Swarthmore
  • Penn Wood High School: Pooja Tewari
  • Penn Wood Middle School: No Nominations
  • Aldan Elementary School: No Nominations
  • East Lansdowne Elementary School: No Nominations
  • Strath Haven High School: Amanda Claire Naso
  • Strath Haven Middle School: Olivia Memeger
  • Swarthmore-Rutledge Elementary School: No Nominations
October 2015 – Upper Darby School District September 2015 – Ridley School District
  • Upper Darby High School: Kyle Johnson
  • Drexel Hill Middle School: Christopher Dwyer
  • Beverly Hills Middle School: Charelle Freeman
  • Stonehurst Elementary School: Bahira Carter
  • Bywood Elemenrary School: Brooklyn Smith
  • Hillcrest Elementary School: Charlotte Wismer
  • Primos Elementary School: Deanna Mignogna
  • Highland Park Elementary School: Kayle Lobb
  • Westbrook Park Elementary: Rena & Sophia Clement
  • Garretford Elementary: Ryan Clarci
  • Aronink Elementary School: Thomas McKnight
  • Seknow Elementary: Levan Vuong
  • Charles Kelly Elementary: John Robert Johnson
  • Kindergarten Center: Jyotnoor Singh
  • Ridley High School: Juilianna Green
  • Ridley Middle School: Lauren Weible
  • Leedom Elementary School: Armin Rahman
  • Amosland Elementary: Gavin Wright
  • Edgewood Elementary: Ryan McNichol
  • Grace Park Elementary: Max Mergott
  • Lakeview Elementary: Ella O’Doherty
May 2015 – Marple Newtown School District April 2015 – Springfield School District
  • Marple Newtown High School: Melissa Roth
  • Paxon Hollow Middle School: Jessica Ding
  • Russell Elementary: Anna Schilier
  • Cublerson Elementary: Ben Kelly
  • Worrall Elementary School: Jenna Coary
  • Loomis Elementary: Colin Donegan
  • Springfield High School: David Yingling
  • T. Richardson Middle School: Aidan Shandley
  • Sabold Elementary School: Owen Peterkin
  • Scenic Hills Elementary School: No Paricipation
March 2015 – Interboro School District  
  • Interboro High School: Kelly Naickas
  • Glenolden School: Jon McGrath
  • Tinicum School: Paul Dietz
  • Prospect Park School: Ariana Malvestuto